Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/fmarand/public_html/portal/engine/modules/static.php on line 140 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/fmarand/public_html/portal/engine/classes/templates.class.php on line 80 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/fmarand/public_html/portal/engine/classes/templates.class.php on line 321 سیمای بخش یامچی » پورتال فرمانداری ویژه شهرستان مرند

کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت. امام حسين (ع)

سیمای بخش یامچی

                                  

مقدّمه:

پیوسته در دوران مسئولیتم در پست بخشداری به این موضوع فکر می کردم که علّت پیشرفت برخی از شهرها و استانها و مناطق در مقایسه با مناطق دیگر چیست؟ در حالی که از نظر منابع  اوّلیه و نیروی انسانی مشابه با مناطق دیگر است. داشتن اطلاعات کافی از حوزه مدیریتی و قابلیت ها و شناخت منابع و استعدادها از مهم ترین عوامل  برای  تفکر و برنامه ریزی و خلاقیت است که از عوامل رشد و توسعه می تواند باشد. در این راستا اقدام به جمع بندی وضعیت و اطلاعات اوّلیه منطقه و قابلیت ها و برنامه ها کردم. امید است که مفید و موثّر باشد.

   

الف) موقعیّت جغرافیایی

الف- بخش یامچی

بخش یامچی به مرکزیت شهر یامچی در تاریخ 8/5/1374 به تصویب هیات محترم وزیران رسیده و در تاریخ 18/5/1374 به تایید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده و در محدوده شهرستان مرند تاسیس و شروع به کار نموده است .

این بخش در شمال غربی شهرستان مرند و با وسعتی حدود 850 کیلومترمربع واقع شده است. از نظر مختصات جغرافیایی در عرض شمالی 38 درجه و 27 دقیقه و در 45 درجه و 43 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است.

ازطرف شمال با شهرستان جلفا و از طرف شرق به بخش مرکزی شهرستان مرند و شهرستان جلفا و از طرف غرب به بخش مرکزی شهرستان مرند و از طرف غرب به شهرستان خوی و بخش مرکزی مرند محدود می گردد.

این بخش بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو دهستان ذوالبین و یکانات می باشد که دارای 31 آبادی که 28 آبادی دارای سکنه و 3 آبادی خالی از سکنه می باشد.

دهستان ذوالبین به مرکزیت شهر یامچی دارای 344 کیلومتر مربع وسعت و دارای 13 روستای دارای سکنه می باشد.

دهستان یکانات به مرکزیت روستای یکانکهریز دارای 496 کیلومتر مربع وسعت دارد که دارای 15 روستای دارای سکنه و 3 روستای خالی از سکنه می باشد.

روستاهای دهستان ذوالبین عبارتند از:

1-اربطان 2- باروج 3- مرکید4- فارفار 5- لیوار بالا  6- لیوار پایین 7- گله بان 8 قمش آغل 9- مرکید خرابه  10 قوش قیه سی 11- گلعذار 12- روم قویوسی 13- قلندر

روستاهای دهستان یکانات عبارتند از :

یکان کهریز 2- یکانعلیا 3- یکان سعدی 4- اصل کندی 5- امیر آباد 6- ینگجه کرد 7- ینگجه یارانمش 8- عرب کهریز 9- آق کهریز 10- کهریز پایین 11- شامقلی سفلی 12- شامقلی علیا 13 مغولو 14- قوچعلی کندی 15- پلنگور 16-قیصر 17-حبیب کندی  

از نظر توپوگرافی در یک ناحیه کوهستانی با دشت های میان کوهی قرار دارد که پست ترین نقطه شهرستان نیز دشت «یکانات» از توابع بخش یامچی می باشد. این دشت (یکانات ) با دارا بودن حدود 50 هزار هکتاراراضی مستعد و با درجه بالای حاصلخیزی خاک، به علّت نبود آب کشاورزی و شبکه های آبرسانی، بلااستفاده و لم یزرع مانده است و در حال حاضر به صورت محدود و دیم کشت می شود. که در این راستا مطالعات عملیات پمپاژ آب رودخانه ارس به دشت یکانات در فاز اوّل در مساحت 7500 هکتار در سالهای گذشته انجام گرفته و مراسم کلنگ زنی آن در سال 89  با حضور وزیر محترم نیرو و مسئولان عالی استانی و کشوری جهت آبرسانی به این دشت مستعد و حاصلخیز انجام گرفت که با اجرا و بهره برداری از آن می توان علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان جویای کار منطقه محروم یکانات،می تواند، نقش موثّری در توسعه منطقه داشته باشد.   

 شایان ذکر است خشکسالی های چند سال اخیر موجب تشدید کم آبی و کاهش درآمد اهالی و تشدید مهاجرت از این منطقه گردیده است که در این راستا سرمایه گذاری در پمپاژ و انتقال آب از رودخانه ارس به دشت یکانات که از طرحهای اولویت دار وزارت نیرو برای سال 89 بوده و همچنین برای سال 92 اعتباری بالغ بر 80 میلیارد تومان پیش بینی شده است که با تخصیص آن جهشی در اجرای این پروژه مهم بوجود خواهد آمد و شاهد پیشرفت در اجرای آن خواهیم بود. که اجرای آن علاوه برایجاد اشتغال پایدار برای اهالی منطقه، می تواند نقش بسیار موثّری در توسعه شهرستان و استان داشته باشد و مانع مهاجرت مردم از منطقه شده وحتّی موجب مهاجرت معکوس گردد.

ب- شهر یامچی( مرکز بخش)

شهر یامچی از شمال شرق به روستای لیواربالا و از شمال به اراضی دهستان یکانات و از جنوب به روستای مرکید و یالقوز آغاج و از شرق به روستاهای لیوار پایین و باروج و از غرب به اراضی روستای گله بان محدود می شود.

فاصله این شهر از مرکز شهرستان 18 کیلومتر و از مرکز استان 83 کیلومتر می باشد.

 

ج) پیشینه و آثار تاریخی:

واژه یامچی در لغت به معنی «چاپارخانه» بوده و شواهد و قرائن تاریخی حاکی از این می باشد که این شهر از گذشته های دور در مسیر جاده ابریشم واقع شده بود كه در بين اهالي به جاده «دوه چي» معروف است. در تواریخ مغول اشاره شده است که چون عرصه ممالك مغول وسعت يافت و لشگريان و ايلچيان و تجّار دائماً در رفت و آمد بودند. چنگيزخان در سر راهها منازل كاروانسراهایی به نام يام (yam) ایجادكرد. همين نظام ارتباطي كه چنگيز خان در دورة خویش بوجود آورده بود موجب دوام يكپارچگي امپراتوري مغول پس از مرگش شد. جاده ابريشم از قسمت شمالي يامچي مي گذشت. هنوز آثار اين جاده باقی مانده است و مردم محلي به آن جاده شتربان يا" دوه چي يولي" مي گويند.

از راههای مبادلاتی با خارج که هم اکنون از آثار و بقایای این راههای ارتباطی، جاده معروف به جاده روس(روس یولی) و یا به اصطلاح جاده نیکلای در دهستان یکانات می توان اشاره کرد که وجود این جاده گویای این امر است که در روزگاران گذشته برای سفر به اروپا و بخصوص برای سفر به روسیه برای تجارت و کار از این مسیر رفت و آمد می شده است.

در روزگاران گذشته یامچی مرکز مبادلات تجاری منطقه بوده و بازار یامچی از معروفیت و رونق خاصی برخوردار بوده است. این بازار با نظم خاصی اداره می شده و اقلام مختلفی از جمله غلات در این بازار دادوستد می شده است که امروزه به مناسبت همین رونق و اعتبار بخشی از شهر یامچی به محله بازار معروف است.

در این بازار کاروانسراهایی وجود داشته است که با توجّه به تغییرات انجام گرفته در جاده های مواصلاتی و روز به روز از رونق و اعتبار بازار یامچی کاسته شد و این کاروانسرا نیز از بین رفته است که با تغییر مسیر جاده ترانزیت، مسیر ارتباطی و پراهمیت یامچی نیز اهمیت و ارزش خود را از دست داده است. 

بیش از بیست اثر و مکان تاریخی از قبیل تپه های تاریخی، گورستان ها و اماکن تاریخی در بخش یامچی به ثبت رسیده که آثار و بقایای برخی از آنها از بین رفته است که از مهم ترین آنها تپه و قلعه تاریخی باروج در نزدیکی شهر یامچی و در کنار جاده مرند- یامچی می باشد که برای رهگذران و مسافران خودنمایی می نماید که حفظ و مرمّت آن توجّه و عزم جدّی مسئولان را طلب می کند و بیم آن می رود که در اثر بی توجّهی مسئولان ذیربط این قلعه تاریخی نیز به سرنوشت سایر آثار تاریخی منطقه دچار شود.

از قرائن تاریخی بر می آید که یکی از کاروانسراها و چاپارخانه های جاده ابریشم بعد از چاپارخانه روستای یام در مسیر این شهر واقع بوده است که در اثر مرور زمان از بین رفته است.

مکان های گردشگری و خوش آب و هوای زیادی در برخی از روستاها و مناطق دیگر و روستاهای تابعه وجود دارد که می توان به ( مکجیک) و (قراج) و مناطق کوهستانی و خوش آب و هوای دهستان یکانات اشاره کرد.

 

د) جمعیّت:

براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1375 جمعیت بخش یامچی 33211 نفر می باشد که حدود 18 درصد از جمعیت شهرستان را در خود جای داده است و مرکز بخش(شهریامچی) نیز در این سال حدود 9000 نفر جمعیت داشته است.

جمعیت بخش بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 تعداد  27468 نفر می باشد که 32/14 درصد از جمعیت شهرستان را در خود جای داده است و بر این اساس جمعیت مرکز بخش(شهر یامچی) نیز 9332 بوده است. که حاکی از رشد 3/1درصدی رشد جمعیت در این شهر می باشد.

جمعیت بخش بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 تعداد  27499 نفر می باشد که 32/14 درصد از جمعیت شهرستان را در خود جای داده است و بر این اساس جمعیت مرکز بخش(شهر یامچی) نیز 9832 بوده است. که حاکی از رشد 3/1درصدی رشد جمعیت در این شهر می باشد.

با وجود اینکه تغییرات آب و هوایی و اقلیمی سالهای اخیر و کاهش درآمد روستاییان، تاثیر منفی بر اقتصاد منطقه و رشد جمعیت داشته و موجب مهاجرت از برخی از روستاها (بخصوص دهستان یکانات ) داشته است، امّا روند تحولات جمعیّتی شهر یامچی و برخی از روستاهای بخش روی هم رفته رشد مثبت نشان می دهد.

ترکیب سنّی جمعیت بخش و بررسی های آماری حاکی از جوان بودن جمعیّت بخش دارد که در این بخش سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در بخش های صنعتی و مولّد و کشاورزی می تواند نقش موثّری در جلوگیری از مهاجرت از مناطق روستایی داشته و شکوفایی و توسعه منطقه را داشته باشد.

 

ه) نیروی انسانی و اشتغال:

بخش یامچی با جمعیتی حدود 30 هزار نفر به علّت نبود کارخانجات و کارگاه های صنعتی و نبود  اشتغال مولد، به صادر کننده نیروی کار جوان به سایر مناطق استان و کشور تبدیل شده است و بررسی ها حاکی از آن است که بین عرضه و تقاضای نیروی کار تعادل وجود ندارد و جمعیت فعّال به علّت عدم جذب در بازار کار به نیروی بیکار تبدیل شده و یا در مناطق دیگر به کار مشغول می شوند و نیروی جوان بیکار و جویای کار در منطقه در حال افزایش می باشد.

نرخ بیکاری در شهرستان مرند طی سالهای 1375 تا 1385 حدود 9 درصد می باشد که در بخش یامچی این نرخ بالاتر از میانگین شهرستان می باشد که اگر درصد بیکاری پنهان نیز به آن افزوده شود این نرخ به رقم بالاتری  خواهدرسید.

 

و)کشاورزی ، محصولات و تولیدات:

بخش یامچی با وسعتی بالغ بر850 کیلومتر مربع دارای 17/25 در صد مساحت شهرستان را به خود اختصاص داده است که در سال زراعی 89-90 حدود 433 هکتار از اراضی منطقه به محصولات باغی و درختان اختصاص داشته که حدود 6درصد از اراضی زیر کشت محصولات باغی شهرستان را به خود اختصاص داده است و در همین سال  مقدار11204 هکتار از اراضی بخش به کشت محصولات زراعی اختصاص داشته است که حدود 2/30 درصد از محصولات زراعی شهرستان را شامل می شود.

در سال 88 و 89  به علت سرما زدگی و سیل خسارات زیادی به محصولات کشاورزی و باغی بخش وارد شده است که جهت کاهش اثرات منفی بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقّبه آگاهی دادن به مردم و تشویق کشاورزان به بیمه نمودن محصولات کشاورزی می تواند از اثرات منفی آن بکاهد.

تولید سالیانه گوشت قرمز در سال 1392 بالغ بر 1200 تن و گوشت سفید 450 تن تولید عسل 31 تن و تولید روزانه شیر 28تن (جمع آوری توسط 2 مرکز جمع آوری شیر بخش) و در زمینه شیلات دو واحد پرورش به تولید ماهی اختصاص داشته است.

با توجّه به استعداد ها و قابلیت های مناسب بخش در زمینه کشاورزی و دامپروری در حال حاضر شهرک دامپروری شهرستان مرند در شهر یامچی در وسعت 170 هکتار با پیشرفت فیزیکی حدود 35 درصد در حال اجرا می باشد که پیش بینی می شود با تخصیص اعتبار کافی فاز اوّل آن در سال 93 به بهره برداری برسد که در صورت اتمام و بهره برداری از آن نقش موثری در توسعه منطقه و شهرستان خواهد داشت.

از زمانهای قدیم به صورت محدود نهال پسته در برخی از باغات و حیاط و فضای سبز منازل مسکونی شهر یامچی وجود داشته است که ناشناخته بوده است که در سالهای اخیر با راهنمایی های مروّجین جهاد کشاورزی این محصول احیا شده و در باغات شهر یامچی کشت می شود که هم اکنون حدود 110 هکتار زیر کشت این مجصول با ارقام مختلف رفته است که نتیجه آن رضایت بخش و در حال توسعه می باشد و عملکرد سطح1200 کیلو  می باشد که سالانه با توجّه به عدم باردهی نهال های جوان، حدود 80 تن پسته در سال از مزارع شهر یامچی برداشت می شود.

 

ز) اشتغال:

شغل عمده اهالی کشاورزی و دامپروری می باشد که اغلب کشاورزی در این بخش و شهر به صورت سنّتی انجام می شود . هر چند در سالهای اخیر قدم های خوبی در جهت اجرای آبیاری تحت فشار و قطره ای انجام گرفته است. و در سالهای اخیر حدود 10 واحد گلخانه ای پرورش محصولات صیفی در روستاهای بخش و علی الخصوص در روستای اربطان با حمایت و تسهیلات بانکی راه اندازی شده است.

بازار فروش دام در شهر و در میدان دوّاب شهر یامچی به صورت هفتگی و در روز های یکشنبه با استقبال بسیار خوب دامداران شهر و روستاهای تابعه شهرستان و دامداران سایر نقاط استان و با همکاری شهرداری یامچی برگزار می شود که نقش زیادی در اشتغال و توسعه مبادلات دامی و رونق شهر داشته است و می توان گفت مهم ترین و پررونق ترین بازار دام استان می باشد.

 و جهت تامین مایحتاج عمومی اهالی، روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته، بازار هفتگی در دو نقطه شهر تشکیل می گردد که اغلب اهالی مایحتاج خود را از این بازارها تامین می نمایند و تولیدات دامی و کشاورزی و خانگی خود را در این بازار عرضه می نمایند که به هفته بازار معروف می باشند.

برخی از خانواده های شهر یامچی و روستاهای تابعه به مشاغل خانگی من جمله قالیبافی مشغول می باشند که نقش موثری در اقتصاد خانواده دارد.

 

ح) بخش فرهنگی و آموزشی:

الف_ آمار دانش آموزان و شاغلان در مدارس بخش:

در سالتحصیلی 93-92 تعداد کل مدارس بخش یامچی 73 واحد آموزشی بوده است که در 61واحد آموزشی دایر بوده و به تربیت نونهالان این بخش پرداخته است. و در همین سال تعداد روستاهایی که مدرسه در آنها دایر بوده است 16 روستا بوده است. تعداد مدارس ابتدایی 26 واحد و راهنمایی 20 واحد و دبیرستان 15 واحد و پیش دانشگاهی4 واحد می باشد.

تعداد کل دانش آموزان در سال تحصیلی 93-92 (3645) نفر می باشد که 2370 نفر ابتدایی و 709 نفر راهنمایی و 556 نفر متوسطه می باشد.

تعداد کل کادر آموزشی و اداری و پرورشی و خدماتی 549 نفر می باشد که در 171نفر در مقطع ابتدایی و 213 نفر در مقطع راهنمایی و 165نفر در مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی به کار تدریس و تربیت دانش آموزان اشتغال دارند.

لازم به ذکر است صدها دانش آموز نیز به علّت نبود برخی رشته های تحصیلی و امکانات در بخش در سایر مدارس مرکز شهرستان مشغول به تحصیل می باشند

ب- وضعیت باسوادی بخش:

بر اساس برآوردهای صورت گرفته درصد باسوادی جمعیت بالای 6 سال شهرستان مرند در سال 1390- 07/83 درصد بوده که از میانگین درصد با سوادی استان(05/85) کمتر است و با توجه به اینکه بخش یامچی بخش اعظم جمعیت (حدود دو سوم) در روستاها ساکن هستند بدین جهت میانگین درصد با سوادی بخش کمتر از میانگین شهرستان می باشد.

ب-  فضاهای های آموزشی :

تعداد41 دستگاه ساختمان آموزشی در بخش یامچی وجود دارد که در شهر یامچی و روستاهای تابعه پراکنده بوده و در حال حاضر 16روستای بخش  دارای مدرسه می باشد.

یک واحد دبیرستان شبانه روزی پسرانه در روستای یکانعلیا از توابع بخش یامچی نیز فعالیت دارد.

ج- نیازهای آموزشی:

آموزش و پرورش بخش یامچی به علّت اینکه هنوز به صورت نمایندگی اداره می شود، از لحاظ برخورداری از فضاهای آموزشی و سایر امکانات، وضعیت مطلوبی ندارد.در حال حاضر از نظر تخریب و بازسازی فضاهای آموزشی از میانگین شهرستانی پایین تر است.

با توجّه به استعداد و ظرفیت های دانش آموزان بخش و شهر یامچی به عنوان مثال در سال 90 چندین نفر از دانش آموزان شهر یامچی در کنکور سراسری دارای رتبه های برتر و دو رقمی بودند که چندین نفر از آنان در رشته های پزشکی قبول شده و مشغول تحصیل می باشند.

با عنایت به موارد فوق توجه و رفع مشکلات آموزشی و تامین امکانات و بازسازی و تجهیز فضاهای آموزشی ضرورت دارد:

1 اکثر مدارس بخش فرسوده و یا دارای استکام کمتری هستند که احتمال تخریب و خطرات جانی در حوادث غیر مترقّبه متصوّر است.( 1- فاطمیه یامچی 2- شمس اربطان 3- مرضیه یامچی 4- کمال یامچی 5- قوجالو یکانعلیا 6- طالقانی یامچی و ....)

2- اکثر مدارس بخش نیاز به تعمیر دارند تا اینکه دانش آموزان از حداقل نیازهای آموزشی برخوردار شوند.

3- از نظر وسایل کمک آموزشی و تجهیزات و بخصوص صندلی دانش آموز، اکثر مدارس بخش دارای مشکلات اساسی هستند که نیازمند توجّه جدی مسئولان آموزش و پرورش می باشد.( توضیح اینکه نمایندگی آموزش پرورش بخش و بخصوص مدیریت مجتمع مظفر جنگی یکانات در سال تحصیلی 92-91 و 93- 92 با جذب 250 میلیون تومان اعتبار از طریق خیرین اقداماتی را جهت تعمیر و تجهیز مدارس انجام داده است.)

4- از نظر فضاهای تفریحی و نماز خانه اکثر مدارس بخش در تنگنا می باشند.

د- وضعیت فیزیکی و بازسازی مدارس بخش:

1 – یک باب مدرسه ( مدرسه شهید اشرفی مرکید) در سال 90 مقاوم سازی شده است.

2- یک باب مدرسه( مدرسه تقوی گله بان در سال )87 احداث شده است.

3- یک باب مدرسه (مدرسه نصر باروج ) در سال 91 تخریب و جهت بازسازی به پیمانکار واگذار شده است که در حال حاضر به علّت عدم تخصیص اعتبار با 50 درصد پیشرفت فیزیکی متوقّف شده است.

4- یک باب سالن ورزشی چند منظوره در شهر یامچی در سال 91 احداث و به بهره برداری رسیده است.

5- یک باب نمازخانده در سال 91 در مدرسه درخشان یامچی احداث و به بهره برداری رسیده است.

با عنایت به آمار بالای ترک تحصیل دختران در مدارس روستایی جهت کاهش آمار ترک تحصیل، احداث و ایجاد مرکز شبانه روزی در بخش ضروری می باشد که قبلا نیز در شورای آموزش و پرورش و سازمان آموزش و پرورش به تصویب رسیده است که هنوز اجرا نشده است.

ه  ـ امکانات و قابلیت های بخش آموزش و پرورش

ـ بهبود شاخص های عمده آموزشی بالاخص نسبت دانش آموز به کارکنان و نسبت دانش آموز به معلم و نسبت دانش آموز به کلاس و همسو شدن آنها با میانگین استانی و کشوری

ـ ایجاد رشته های آموزش فنی و حرفه ای و کار و دانش و ایجاد زمینه برای ارتقای تواناییهای مهارتی دانش آموزان

ـ افزایش منابع اختصاصی به آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت بخش

ـ ایجاد مدارس شبانه روزی دخترانه با توجه به وسعت بخش و پراکندگی روستاها

و ـ تنگناها و مشکلات بخش آموزش و پرورش

-تبدیل نمایندگی آموزش و پرورش به اداره مستقل که نقش موثری در ارتقای آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت منطقه دارد .

ـ غیر استاندارد بودن و فرسودگی فضاهای آموزشی و کمبود تجهیزات و فضاهای آموزشی و پرورشی از قبیل سالن های ورزشی، آزمایشگاه و نمازخانه

ـ بالا بودن نرخ بی سوادی در مقایسه با متوسط استانی وشهرستانی

ـ سهم بسیار کم دانش آموزان مشغول به تحصیل در شاخه فنی و حرفه ای و کار و دانش

ز ـ راهبردهای بخش آموزشی و پرورشی:

ـ افزایش پوشش تحصیلی بخصوص در روستاها و و در بین زنان روستایی

ـ ایجاد مراکز فنی و حرفه ای و کاردانش

 ـ دستیابی عمومی به آموزش ابتدایی

ـ ارتقای سطح کیفی آموزشی

ـ بهره گیری از فن آوری اطلاعات و علوم جدید در تعلیم و تربیت

ه - کتابخانه:

بر اساس نقشه راه و توسعه نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیازهای کتابخانه ای بخش تا سال 93 عباتند از:

1ـ شهر یامچی دارای یک باب کتابخانه عمومی به مساحت 208 متر مربه دارد که با توجه به نقشه توسعه اعلامی اداره کل کتابخانه های عمومی استان و کشور، مقدار640 متر مربع کمتر از حد استاندارد فضای کتابخانه وجود دارد که جا دارد در این خصوص اقدام شود.

2ـ روستاهای گله بان و مرکید نیاز به یک باب کتابخانه تیپ 2 و روستاهای باروج ـ لیوار ـ اربطان ـ یکانعلیا نیز هر کدام به یک واحد کتابخانه تیپ 1 دارند.

و- کتابخانه های موجود :

1 واحد کتابخانه عمومی در شهر یامچی و 1 واحد در روستای یکانکهریز وجود دارد.و کتابخانه روستای گله بان نیز تصویب گردیده و زمین مناسب واگذار شده است که به علّت عدم تخصیص اعتبار تاکنون اجرا نشده است.

ز- نمایشگاه فرهنگی و فرهنگسرا :

شهر یامچی با دارا بودن ترکیب جمعیتی جوان و تحصیل کرده، فاقد فرهنگسرا و مجتمع فرهنگی می باشد که جا دارد، نهادهای فرهنگی و شهرداری یامچی جهت تقویت بنیه های فرهنگی و پر کردن اوقات فراغت جوانان در این خصوص اقدام نمایند.

 

س ) آموزش عالی:

الف ـ وضعیت موجود

بخش یامچی در حال حاضر فاقد هرگونه مراکز آموزش عالی و دانشگاهی می باشد که در این راستا در سالهای اخیر تلاشهایی برای اخذ مجوز و تاسیس مراکز دانشگاهی و مرکز کشاورزی و دامپروری در مرکز بخش صورت گرفته است که متاسفانه تاکنون منجر به نتیجه نشده است که امیدواریم با همت و تلاش مردم و مسئولان این آرزوی مردم به واقعیت بپیوندد. که حضور مراکز آموزش عالی و دانشگاهی ، بخصوص مراکزی با رشته های صنعتی و کشاورزی و دامپروری در بخش نقش موثری درتربیت نیروی انسانی متخصص شده و می تواند خلاء موجود در این زمینه را اشباع کند.

ب ـ راهبردها واهداف

ـ ایجاد مراکز آموزشی عالی کشاورزی و دامپروری

- ایجاد شهرک یا ناحیه صنعتی در شهر یامچی

ـ ایجاد و تاسیس مراکز پژوهشی و تحقیقاتی

ـ تربیت نیروی متخصص و مهارت یافته جهت جذب در بازار کار

ـ سوق دادن دانش آموزان و در نهایت دانشجویان به سمت رشته های کشاورزی و فنی وحرفه ای جهت تعادل بخشی و کاهش سهم رشته های علوم انسانی

 

 

 

 

 

ط) بخش اجتماعی:

 الف ـ وجود اختلافات طایفه ای و قبیله ای و نحوه برخورد با آنها:

   با توجّه به اینکه در اثر گذر زمان و افزایش تعاملات ، روابط اجتماعی و خانوادگی بین طوایف و قبایل و وجود فعالیت ها، منافع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... مشترک، همچنین اصلاح ساختار و مبلمان شهری و روستایی و اصلاح بافتهای قدیمی با اجرای طرح های مختلف عمرانی خوشبختانه اختلافات طایفه ای و قبیله ای بطور چشمگیری کاهش یافته است. با این وجود بخشداری نیز با همکاری و هماهنگی سایر ادارات و نهادها با اجرای برنامه های مختلف بویژه در مراسم ملی و مذهبی و دعوت از سران طوایف و با تعیین مکان های برگزاری مناسب و همچنین برخورد منطقی، هوشیارانه و بدور از هر گونه جانبداری و طرفداری از طیف و گروه خاص گام های مؤثّر و مطلوبی را در تحقّق این امر برداشته است.

ب ـ تشکیل تعاونی های تولیدی و خدماتی و استقبال مردم از آنها:

در سال جاری با راه اندازی شرکت تعاونی خدمات عمرانی دهیارن ، بخش عمده ای از مسائل و مشکلات دهیاری ها بویژه در زمینه های: نظارت بر اجرای طرح ها، هدفمند کردن نحوه هزینه ها، ساماندهی امور مالی دهیاری ها و ... مرتفع گردیده است. و در سایر بخشها نیز با توجه به رواج شغل دامداری در بخش یامچی با احداث و راه اندازی دو واحد شرکت تعاونی جمع آوری شیر، اهالی بخش در زمینه دامداری به لحاظ صرفه اقتصادی فرآورده های لبنی، انگیزه بیشتری حاصل شده و درسطح درآمد آنها نیز اثر مطلوبی داشته است. و درکل با وجود مشکلات مالی و اعتباری تعاونی ها، عملکرد متولیان آنها و بانکها و موسسات مالی ( علی الخصوص صندوق مهر امام رضا (ع) در ارائه تسهیلات با توجه به افزایش آگاهی مردم از طریق نفوذ رسانه های ملی و برنامه های آموزشی جهاد کشاورزی و نهادهای ذی ربط، تسهیلات ارائه شده به سمت و سوی تولید هدایت شده و به تبع آن کشاورزان و دامداران به منظور حفظ و حراست از منافع و منابع مالی و جلوگیری از خسارات احتمالی، بیمه محصولات کشاورزی افزایش خوبی داشته است.

 

 

 

ی) بهداشت و درمان:

الف- مراکز بهداشتی و درمانی موجود در بخش:

1 - مرکز بهداشتی و درمانی شهر یامچی. ( توضیح اینکه این مرکز با توجّه با اینکه در مرکز بخش قرار دارد جهت پاسخگویی به مراجعان پیگیری های لازم جهت تبدیل به مرکز شبانه روز انجام گرفته و در وزارت بهداشت و درمان به تصویب رسیده است که در صورت تامین نیروی انسانی به صورت شبانه روزی فعالیت خواهد کرد)

2- مرکز بهداشتی و درمانی یکانات(مرکز دهستان یکانات)

3- مرکز بهداشتی و درمانی اربطان

ب خانه های بهداشت موجود در بخش:

1 – خانه بهداشت روستای گله بان:

( با توجّه به جمعیّت بالای 3 هزار نفری روستا وعدم پاسخگویی به مراجعات و نیاز روستا تبدیل آن به مرکز بهداشتی و درمانی و یا پایگاه بهداشتی و درمانی ضرورت دارد.)

2- خانه بهداشت روستای مرکید:

( با توجّه به جمعیّت بالای 3 هزار نفری روستا وعدم پاسخگویی به مراجعات و نیاز روستا تبدیل آن به مرکز بهداشتی و درمانی و یا پایگاه بهداشتی و درمانی ضرورت دارد.)

3- خانه بهداشت روستای باروج:

( با توجّه به جمعیّت بالای 3 هزار نفری روستا وعدم پاسخگویی به مراجعات و نیاز روستا تبدیل آن به مرکز بهداشتی و درمانی و یا پایگاه بهداشتی و درمانی ضرورت دارد.)

4- خانه بهداشت باروج

5- خانه بهداشت فارفار

6- خانه بهداشت لیواربالا

7- خانه بهداشت لیوارپایین

8- خانه بهداشت قمش آغل

9- خانه بهداشت یکانعلیا

10- خانه بهداشت یکانسعدی

 

ج- روستاهای سیّاری:

1 – امیرآباد 2- اصلی کندی 3- گلزار 4- قوش قیه سی 5- مرکید خرابه 6- قلندر 7- روم قویوسی 8- مغولو 9- آغ کهریز 10- عرب کهریز 11- ینگجه کرد 12- ینگجه یارانمش 13- کهریز پاینن 14- پلنگور 15- پلنگور 16- قوچعلی کندی 17- شامقلی سفلی

 

ک) بخش عمرانی:

الف  – طرح های عمرانی:

عملکرد بودجه ای بخش در سالهای گذشته متوسط بوده که در برخی از فصول در جذب اعتبارات توجّه چندانی به بخش نشده بود که عمدتاً در بخش راه روستایی و آب شرب نواقصاتی مشهود بوده که به طور مثال برخی از روستاها حدود 6 سال بود که فاقد آب شرب بودند: (دهستان یکانات ـ لیوار بالا و پایین ـ گله بان) که در سنوات اخیر با پیگیری هایی که انجام شد، بودجه و اعتبار لازم اختصاص یافته و مشکل آب شرب آن روستاها مرتفع گردیده است. در حال حاضر مشلات عمده در خصوض آب شرب روستاها فرسودکی شبکه و فرسودگی مخازن آب شرب هوایی می باشد که حدود 30 سال قبل احداث و نصب شده و در حای حاضر از نظر حجم و ظرفیت به هیچ وجه تکافوی نیاز روستاها را نمی کند. این مخازن فرسوده مخازن آب شرب روستاهای گله بان- اربطان- فارفار-گلزار- باروج، می باشد که نیازمند اقدام عاجل هستند.

 امّا مشکلات عمده در اجرای پروژه ها، مشکل مکان یابی بوده که الحمد لله در چندین روستا با هماهنگی شوراهای اسلامی و اهالی و اقدامات سنجیده، توانسته ایم، براین مشکلات فایق آمده و تا حدود زیادی موضوع آب شرب روستاها حل و فصل گردیده است. که در این میان با حضور مستمر در روستاها و تشکیل جلسات و توجیه اهالی و رصد کردن لحظه به لحظه موضوع از مشکلات اجتماعی کاسته شده است.

در خصوص جذب و افزایش بودجه نیز عمدتاً نقش آفرینی مربوط به پیگیری مستمر از طریق دستگاههای اجرایی شهرستانی و فرمانداری می باشد امّا تجربه نشان داده است در این میان ارتباط و مذاکره بخشدار با مدیران و مسئولان شهرستانی و استانی نیز اهمیت ویژه ای داشته است که در این زمینه لازم است اختیارات بخشداران بازبینی و تقویت شود.

در این زمینه پیگیری اینجانب در پروژه های طرح هادی روستایی و آب و فاضلاب روستایی چشمگیر بوده و می توان گفت پیگیری بخشداری در این زمینه درصد بالایی در تحقق رفع مشکلات اهالی و روستاها را شامل می شود.

عمده ترین مشکل در عملکرد دستگاههای اجرایی عدم توجّه به اولویت ها و عدم هماهنگی با بخشداری می باشد. که اغلب اولویت های بالا نادیده گرفته شده و برای اولویت های پایین تر با اعمال نفوذ و روابط، بودجه اختصاص می یابد که این موضوع نارضایتی عمومی و در برخی زمینه ها محرومیت ها را افزایش می دهد به طوری که اگر پیگیری مستمر بخشداری نبود، چه بسا مشکلات به مراتب بیشتر از این بود.

در سال 86 و 92 روند تخصیص برخی از اعتبارات عمران روستایی و شهری بخش یامچی به شرح زیر است:

ردیف

عنوان فصل

عنوان طرح

میزان اعتبار (ریال)

1

عمران روستایی

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای گله بان

3030000000

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای قمش آغل

2580000000

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای اربطان

2110000000

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای لیوار بالا

2170000000

احداث کانال و دیواره سنگی لیوار بالا

1100000000

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای مرکید

2190000000

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای باروج طرح هادی روستای لیوار پایین( در حال اجرا)

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای یکانعلیا

اجرای فاز اوّل طرح هادی روستای فارفار

2170000000

2670000000

 

 

2

مقاوم سازی مسکن روستایی

پرداخت وام مقاوم سازی مسکن روستایی سال

1800 واحد مسکونی

سند دار کردن خانه های روستایی

4000 فقره

3

بهداشت

پیگیری و احداث پایگاه امداد جاده ای یامچی اورژانس 115

250000000

 

 

4

کشاورزی

احداث مجتمع دامپروری یامچی

10000000000

اجرای طرح آبخیزداری حوزه یکانات

1200000000

مطالعه و اجرای آبخیزداری حوزه لیوار و یامچی( در حال اجرا)

350000000

5

آب شرب

آبرسانی به شهر یامچی احداث محزن 2500 متر مکعبی وحفر و تجهیز 5 حلقه چاه( اصلاح شبکه)

5000000000

حفر چاه و احداث شبکه و آبرسانی به روستاهای لیوار بالا و پایین

1500000000

پیگیری و حفر چاه آب روستای مرکید

احداث محزن هوایی روستای مرکید

600000000

 

مطالعه جمع آوری و جمع آوری و تصفیه فاضلاب روستای مرکید

200000000

6

انرژی

برقی کردن چاههای کشاورزی

اجرای خط 20 کیلو ولت مرند- یامچی

630000000

3850000000

احداث و توسعه برق روستایی یکانات( در حال اجرا)

3000000000

پیگیری و تخصیص اعتبار برق رسانی روستای مرکید خرابه و روم قویوسی و مغولو و قراج سفلی و ینگجه یارانمش

1370000000

1300000000

7

راه و ترابری

بهسازی و تعریض سه راهی یامچی ـ یامچی

احداث و آسفالت جاده روستای یکانسعدی احداث و آسفالت راه روستایی قمش آغل

احداث و آسفالت راه روستایی گلزار( در حال اجرا)

احداث و آسفالت جاده روستای قوش قیه سی احداث پل( به علت عدم تخصیص اعتبار شروع نشده )

 

127000000000

75000000000

75000000000

6720000000

 

 

8

پست

احداث و تکمیل دفتر پستی یامچی

440000000

 نظرشما در مورد سیستم؟

عالی
خوب
متوسط
بدکلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فرمانداری ويژه شهرستان مرند می باشد. آدرس: مرند - خیابان شهید رنجبری- فرمانداری شهرستان مرند